Prawidłowy rozwój mowy u dziecka

Dzieci zaczynają uczyć się mówić już bardzo wcześnie. Jednym dzieciom opanowanie tej umiejętności zajmuje mniej czasu, inne potrzebują go nieco więcej. Ważne jest jednak, aby rodzice na bieżąco wspomagali rozwój mowy u swojego dziecka.

Wspomaganie rozwoju mowy

Aby prawidłowo wspomagać swoje dziecko w nabywaniu umiejętności mowy należy komunikować się z nim już od momentu jego narodzin. Idealnym sposobem jest czytanie dzieciom bajek. Oczywiście na początku muszą być to książki zawierające proste historie. Najlepiej takie, przy czytaniu których rodzic może naśladować różne dźwięki, np. odgłosy wydawane przez zwierzęta. Polecić w tym zakresie można książki edukacyjne WSiP.

Kształtowanie się mowy u dziecka

Aby rozpoznać czy dziecko rozwija się prawidłowo, warto jest poznać etapy rozwoju dziecka w zakresie umiejętności mówienia. Pierwszy etap to okres melodii, czyli czas od urodzenia to pierwszego roku życia. Na początku jest to zwykły krzyk, który potem przeradza się w głużenie. Pod koniec pierwszego roku życia zaczyna pojawiać się już gaworzenie. Drugi etap to etap wyrazu, który trwa od 1 do 2 roku życia. Na początku dziecko zaczyna wymawiać pojedyncze słowa, następie są to już dwa słowa. W tym okresie dzieci uczą się i rozumieją coraz więcej słów. Kolejny okres to okres zdania i trwa od 2 do 3 roku życia. Jak można się domyślić w tym czasie dzieci zaczynają wymawiać już pierwsze zdania. Ostatni etap trwający od 3 do 7 roku życia to etap mowy dziecięcej. W tym czasie dzieci, choć popełniają jeszcze wiele błędów, to zaczynają mówić coraz sprawniej. Ważne jest to, aby wspierając rozwój mowy u dziecka właściwie dopierać książki edukacyjne do odpowiedniego okresu, w którym dziecko się znajduje. Tu znów polecić można materiały WSiP.