Zabawki logopedyczne – jakie są ich zalety?

Jeżeli zobaczymy, że nasze dziecko ma jakiekolwiek problemy z wymową, należy skierować go na współpracę z logopedą. Nie można liczyć na to, że wada nieprzepracowana zniknie w sposób cudowny, jak tylko przez ciężką pracę. Narzędzi jest wiele i czym szybciej pójdzie się z pociechą na konsultację, tym lepiej dla wszystkich. Należy podkreślić to, że jest wiele narzędzi, dzięki którym można pracować nad wadami wymowy. Jedną z nich są zabawki logopedyczne. Chcąc się o nich dowiedzieć więcej, zachęcamy do tego, żeby przeczytać nasz tekst.

Zabawki logopedyczne pozwalają na poprawę wady wymowy

Każde narzędzie zastosowane przez logopedę ma na celu poprawę wymowy przez dziecko. Nie każdy jednak ma tyle cierpliwości, aby przez długi czas siedzieć u logopedy, a szczególnie ciężko o uwagę dzieciom. Nie da się ukryć, że rodzice powinni zrobić wszystko, żeby pokonać tę wadę wymowy, by dziecko w przyszłości nie cierpiało. Nieprzepracowana wada wymowy z pewnością wpłynie na relacje z rówieśnikami i tym samym może wpłynąć na kształtowanie charakteru w zły sposób. Brak pewności siebie, wycofanie czy niechęć do wyrażania własnego zdania w obawie przez ośmieszeniem – to tylko jedne z wielu wad, które wiążą się z brakiem współpracy z logopedą. Jedne wady mogą wymagać raptem kilku spotkań, ale też może być tak, że dziecko nie będzie robić szybkich postępów i współpraca będzie dłuższa.

Zabawki logopedyczne dla dzieci to świetne narzędzie, które sprawia, że jest to pewne urozmaicenie tradycyjnych form. Dziecku o wiele łatwiej utożsamić się z zabawką i nawet lekka zmiana formy zajęć sprawi, że będzie ono mieć większą uwagę oraz skupienie. Nie można zapominać, że jest to dziecko, a doświadczony logopeda na pewno ma świadomość tego, że dzieci potrzebują też interakcji poprzez zabawę. Ma ona na celu nawiązać nić porozumienia i sprawić, że dziecko chętniej się otworzy na współpracę. Nauka poprzez zabawę jest czymś normalnym, więc na dobrą sprawę łatwiej będzie dziecku przyswoić pewne dobre nawyki i wykorzenić swoje wady.

Zabawki logopedyczne urozmaicają zajęcia

Zajęcia z logopedą nie są dla dziecka łatwe, a czasem są stresujące. Gdybyśmy przez cały czas mówili tylko o tym, że dziecko musi przechodzić ostre zajęcia, które są przeznaczone dla osób dorosłych, to bardzo szybko by z nich uciekało. Logopeda musi umieć zaskoczyć dziecko i właśnie taka zabawka logopedyczna urozmaici zajęcia i sprawi, że dziecko może zmienić swoje nastawienie o 180 stopni. Dzieci są bardzo prostolinijne i zawsze będą przedkładać zabawę nad naukę.

W kontekście zajęć z logopedą ważna jest też rola rodziców polegająca na tym, aby dopingować swoje dziecko i mówić im o tym, że to dla ich dobra. To rzecz taka jak zajęcia w szkole – trzeba je przejść. Im szybciej dziecko to zrozumie, tym lepiej. Niestety, nie każdy ma taką zdolność, ale jednak rola rodziców jest nie do przecenienia. 

Jakie są najlepsze zabawki logopedyczne?

Kreatywność producentów jest wręcz nieograniczona. Mogą być to zabawki interaktywne, które uczą dzieci poprawnej wymowy i kładą nacisk na zgłoski „r” czy też „dż”, „rz”, które nie zawsze są łatwe do wymawiania. Należy z tego miejsca powiedzieć, że taka zabawka logopedyczna może być stosowana przez dzieci w celu treningu i dotyczy to nie tylko pociech z kłopotami wymowy, ale również dzieci zdrowych.

Często pojawiają się pytania dotyczące tego, ile kosztuje taka zabawka. Niektóre z nich można zakupić za raptem kilkanaście złotych, jednak są też takie, które kosztują około 200 zł. Nadal nie jest to wielki wydatek, a korzyści wynikające z zakupu mogą być ogromne.