Słownik ortograficzny. Kiedy pokazać go dziecku?

Choć słowo ortografia kojarzy się zwykle ze szkołą i negatywnymi sytuacjami, to dzisiejsze dzieci wcale nie muszą powielać tych samych błędów. Wprawdzie Internet oferuje całe mnóstwo różnego rodzaju edytorów tekstu, czy słowników wbudowanych w programy do pisania, to jednak brak znajomości zasad ortografii może w przyszłości prowadzić do przykrych konsekwencji. 

Co z tą książką?

Mimo tak przemożnego wpływu, jaki Internet wywiera na społeczeństwo, forma nauki poprzez kontakt z książką jest najlepsza i najbardziej efektywna. Wyniki wszystkich badań jednoznacznie wskazują, że w ten sposób łatwiej się zapamiętuje i przyswaja wiedzę. Słownik ortograficzny dla dzieci to jedna z kilku książek, których posiadanie i używanie jest wręcz obowiązkiem. Społeczeństwo powoli wpadające we wtórny analfabetyzm, posługujące się skrótami i emotikonami, coraz częściej potrzebuje powrotu do czytania, by znowu móc się efektywnie uczyć.

 Dlaczego dzieci?

Najmłodsi uczniowie potrafią bardzo szybko przyswajać sobie trudne reguły ortografii, jeśli tylko zostaną one im podane w sposób łatwo przyswajalny. Dzisiejsze słowniki ortograficzne dla dzieci oferują znacznie więcej niż kiedyś. Przede wszystkim staranna selekcja wyrazów, ograniczająca się tylko do tych najważniejszych używanych w danej grupie wiekowej, pozwala na szybką naukę, bez zbędnego balastu słów, które w tym momencie są właściwie nieprzydatne. Nierzadko obrazki występujące we współczesnych słownikach dla dzieci pomagają w łatwiejszym zapamiętywaniu trudnych wyrazów, a co ciekawe nieraz zaskoczą nawet dorosłego użytkownika, bo prawidłowe reguły języka polskiego wcale nie są takie proste.