Notatki graficzne – czym są i jak je wykonywać?

Notatki graficzne, czy inaczej wizualne, cieszą się coraz większą popularnością. Zainteresowały się nimi nawet duże korporacje, które zatrudniają specjalistów, przygotowujących tego rodzaju notatki streszczające spotkanie czy konferencję. Niemniej jednak notatkę graficzną można także wykonać samemu, w domowym zaciszu. Jest to przydatne narzędzie dla osób, które zdobywają wiedzę, a także dla tych, którzy chcą uporządkować swój dzień w niebanalny sposób.

Minimum słów, więcej grafiki

Podstawową cechą notatek graficznych jest fakt, iż nie znajduje się w nich zbyt wiele słów, w przeciwieństwie do notatek tradycyjnych. W notatkach graficznych dominują obrazki, figury geometryczne, linie. Niemniej jednak wcale nie oznacza to, że są one symetryczne czy bardzo spójne. Wręcz przeciwnie – w przypadku tworzenia notatek graficznych wcale nie trzeba przestrzegać tak rygorystycznych zasad, jak podczas pisania tekstu odręcznie, od linijki do linijki, od lewej do prawej. Notatka graficzna ma za zadanie w ciekawy sposób streścić:

  • artykuł,
  • książkę,
  • instrukcję,
  • notatkę pisaną odręcznie,
  • tekst piosenki,
  • wiersz.

Z notatek graficznych bardzo chętnie korzystają osoby uczące się, które próbują w jakiś sposób usystematyzować wiedzę. Dzięki nim nie trzeba czytać całego (często długiego) tekstu, aby sięgnąć do potrzebnych w danym momencie informacji. Tworzenie notatek graficznych może z jednej strony pomóc utrwalić sobie materiał, z drugiej zaś pobudzić mózg do działania, dzięki temu będzie on pracował efektywniej. Do stworzenia notatki graficznej nie trzeba wiele – wystarczy bowiem kartka papieru, długopis lub ołówek. Niektórzy wykorzystują także kolorowe kredki, mazaki i innego rodzaju artykuły piśmiennicze, według własnych potrzeb. Notatki graficzne link zdobywają coraz większą popularność w dużych korporacjach. Zamiast zatrudniać osobę, która pisemnie streści przebieg spotkania czy konferencji, decydują się one zatrudnić specjalistę, który owe streszczenie narysuje. Choć wydaje się to nierealne, z notatek graficznych coraz chętniej korzystają zarówno dyrektorzy firm, jak i pracownicy.

notatki graficzne

Jak tworzyć notatkę graficzną?

Notatki graficzne cieszą się ogromną popularnością na zachodzie Europy, a także za Oceanem – w Polsce zaś dopiero zdobywają one grono wielbicieli. Wielu osobom wydaje się, że aby stworzyć notatkę graficzną, trzeba posiadać nie lada talent plastyczny. Tymczasem notatka graficzna ma w głównej mierze służyć jej autorowi, zatem wcale nie trzeba umieć pięknie rysować, aby móc ją stworzyć na swoje potrzeby. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które wykonują notatki graficzne na zlecenie firm. Warto jednak mieć świadomość, że od nich również nie wymaga się ogromnego talentu artystycznego. Najważniejsza jest bogata wyobraźnia oraz umiejętność filtrowania najważniejszych dla odbiorcy informacji. Notatki graficzne mogą z powodzeniem zastąpić notatki pisane odręcznie, szczególnie jeśli służą głównie usystematyzowaniu wiedzy lub uporządkowaniu dnia. Wykonuje się je znacznie szybciej – dotyczy to w szczególności osób, które mają już pewną wprawę w tworzeniu notatek graficznych. Co więcej, pozwalają one ćwiczyć wyobraźnię i kreatywność. Z tego też powodu notatki graficzne powinny być tworzone już przez najmłodszych. Forma graficzna jest dla nich zdecydowanie bardziej atrakcyjna, niż pisemna. Dzięki niej dzieci chętniej zasiadają do nauki. Choć notatki graficzne nie są jeszcze powszechne w szkolnictwie, to warto wprowadzić tradycję ich tworzenia we własnym domu.