Gry logopedyczne dla dzieci- czy warto?

Nie da się ukryć, że każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej, a co za tym idzie szczególną uwagę przykłada do rozwoju swojej pociechy. Zwykle jednak skupiamy się na rozwoju ruchowym i motoryce dziecka. Co więcej z niecierpliwością oczekujemy aż nasza pociecha zacznie wypowiadać pierwsze słowa i tworzyć proste zdania. Okazuje się, że rozwój mowy dziecka również wymaga wsparcia, a gry logopedyczne znacznie to ułatwią.

Dlaczego warto wspierać grami logopedycznymi naszą pociechę?

Już od najmłodszych lat naszego maluszka, powinniśmy odpowiednio wspierać i kształtować prawidłowy rozwój mowy. Nie rzadko rodzice, którzy napotykają na tym etapie pewne problemy, często decydują się na zasięgnięcie porady u logopedy. Często zdarza się również, że u naszych pociech diagnozowane są wrodzone lub nabyte wady wymowy, które dostrzega specjalista. Wówczas zaleca się odpowiednia terapię, a coraz częściej można podjąć się tego zadania w domu, właśnie z pomocą gier logopedycznych. Pamiętajmy, że im wcześniej się na to zdecydujemy, tym większa szansa na nawet całkowite wyeliminowanie wady wymowy. Oznacza to, że sposób w jaki zadbamy przy pomocy gier logopedycznych (dostępnych na Eduksięgarni) o prawidłowe rozwinięcie mowy dziecka, ma ogromny wpływ na jego przyszłość ponieważ:

  • ułatwi to maluchowi późniejszą komunikację z rodzicem, a także rówieśnikami
  • wady wymowy często powodują napięcia i sytuacje konfliktowe, gdyż dziecko czuje się niezrozumiane
  • dziecko z wadą wymowy często jest o wiele bardziej zniechęcone do nauki poprawnego mówienia
  • dziecko może być narażone na krytykę lub docinki ze strony kolegów w szkole lub przedszkolu
  • wady wymowy mogą być bezpośrednią przyczyną kompleksów
  • niekorygowane wady wymowy powodują późniejsze trudności w nauce

Jakie powinny być gry logopedyczne dla dziecka?

Gry logopedyczne i ich oferta na rynku, pozwala szybko i skutecznie dopasować je do wieku i potrzeb dziecka. Dzięki nim możemy wesprzeć prawidłowy rozwój i wykształcić umiejętność poprawnego mówienia u naszej pociechy. Pamiętajmy, że gry logopedyczne dla dwu latka będą różnić się od tych, które możemy zaoferować czterolatkowi. Idealnym rozwiązaniem dla starszych dzieci, są gry logopedyczne, które jednocześnie nauczą ich sztuki logicznego myślenia. Tak więc układanie kart, tak by tworzyły spójną historię, a także dopasowywanie kart do poszczególnych obrazków będzie dla nich idealnym pomysłem. Nie tylko wesprą umiejętność poprawnego mówienia, ale przede wszystkim rozbudzą wyobraźnię i kreatywność. Dla dzieci nieco młodszych, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem, warto postawić na gry logopedyczne skoncentrowane jedynie na pomocy we właściwym rozwoju mowy. Warto więc wybrać takie, które pomogą wymówić niezwykle trudną dla dzieci literę „r”, szczególnie z opozycyjnymi głoskami „i”, a także „j”. Dzięki temu dziecko nie tylko nauczy się je poprawnie wymawiać, ale także wzbogaci zasób słownictwa. Warto poświęcić czas na gry logopedyczne wraz z pociechą, gdyż percepcja słuchowa stanowi również wsparcie dla rozwoju mowy. Dzieci w wieku około 4 lub 5 lat, mogą rozpocząć przygodę z grami logopedycznymi planszowymi, które nie tylko zmotywują ich do poprawnego wymawiania wyrazów, ale także nauczą nowych słów i wykształcą umiejętność zdrowej rywalizacji. Dzięki grom logopedycznym nasze dziecko nauczy się:

  • rozróżniania i zapamiętywania poszczególnych liter na drodze skojarzeń.
  • zdobędą umiejętność dzielenia wyrazów na sylaby w sposób prawidłowy
  • wykształcą odpowiedni dla naszego języka akcent