Ubranka dla niemowlaka – na co należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Wybór i zakup elementów pierwszej garderoby dziecka jest bardzo dużym przeżyciem emocjonalnym dla przyszłych rodziców. Ubranka dla niemowląt są bowiem związane ze zbliżającą się zupełnie nową sytuacją, jaką jest pojawienie się na świecie dziecka.      

Czym należy się kierować się podczas wyboru pierwszych ubranek?

Ubranka niemowlęce są dostępne w wielu kolorach oraz wzorach (zobacz ubranka dla niemowlaka z TXM). Ponadto, mogą one posiadać różne zdobienia, w postaci naszywek lub falbanek. Wygląd ubranek ma oczywiście duże znaczenie, ale poza nim liczą się również inne detale, takie jak na przykład rodzaj materiału czy typ zapięcia.     

Ubranka dla niemowlaka – rodzaj materiału i kolor

Niezwykle ważną cechą dotyczą pierwszej garderoby jest rodzaj tkanin. Ubranka dla niemowląt muszą być wykonane z materiałów przyjaznych dzieciom, minimalizujących ryzyko wystąpienia podrażnień lub reakcji alergicznych. W zależności od typu tkaniny możliwe jest pranie ubrań w wyższej lub niższej temperaturze. W tym wypadku preferowana jest bawełna odporna na wysokie temperatury prania. Wpływa to na możliwość usunięcia plam oraz sterylność ubranek. Ponadto, naturalne materiały umożliwiają właściwy przepływ powietrza. W kwestii koloru obecny jeszcze do niedawna wyraźny podział na róż i błękit jest coraz powszechniej zastępowany przez inne kolory, w tym żółty lub zielony.     

Ubranka niemowlęce – wybór właściwego rozmiaru

Ubranka dla niemowlaka nie mogą w żaden sposób ograniczać jego ruchu i powodować dyskomfortu. Należy bowiem mieć świadomość tego, że niepożądane są zarówno ubranka dla niemowląt zbyt małe, jak i za duże. Zazwyczaj pierwsza wyprawka składa się z ubranek w rozmiarze 56.    

Ubranka niemowlęce – typ zapięcia

Ubranka dla niemowlaka mogą być zapinane na suwak lub na napy. Podczas ich wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie powodowały one otarć lub podrażnień delikatnej skóry malucha. Elementy powinny być dobrze wykonane i wszyte tak, aby nie doszło do ich oderwania i połknięcia przez dziecko. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na to, żeby napy nie zawierały w swoim składzie niklu mogącego wywoływać reakcje alergiczne.