Rodzaje bajek terapeutycznych

Zadaniem bajek terapeutycznych jest pomoc dziecku w zrozumieniu otaczającego go świata, uczuć, które kłębią się w dziecku. Bajki terapeutyczne dzielą się na dwa rodzaje. Bajki relaksacyjne i bajki psychoedukacyjne. Jakie cechy ma każda z tych grup bajek?

Bajki relaksacyjne

Dzieci po całym dniu w przedszkolu, dniu pełnym wrażeń, pracy i zabawy, często są tak przestymulowane, że nie umieją uspokoić się i wyciszyć. Jest to ten rodzaj zmęczenia, który dopada i nas dorosłych. Jesteśmy wykończeni, ale nie jesteśmy w stanie zasnąć, gdyż nasze myśli nie chcą się uspokoić, tylko galopują po naszej głowie.
Zadaniem bajki relaksacyjnej jest wyciszenie, odprężenie dziecka i uspokojenie. Bajka składa się z trzech części: pierwsza opiera się na rozluźnieniu, wpływa kojąco na dziecko, druga część wprowadza w stan relaksu, a trzecia daje energię do życia.

Bajki psychoedukacyjne

Ich zadaniem jest pomoc w rozwiązaniu problemów na jakie napotyka dziecko. Bohater bajki ma problemy, takie z jakimi zmaga się dziecko. Dziecko widząc, że bohater bajki radzi sobie z problemami zaczyna uważać, że sam również jest w stanie pokonać swoje problemy i lęki.
Bajkoterapia opiera się na bajkach, w których opowiadane historie dzieją się w środowisku znajomym dziecku. Dziecko musi utożsamić się z bohaterem, co pozwoli nabyć nowe wzorce zachowania, które pomogą dziecku w rozwiązaniu problemów.

Bajkoterapia pomaga małemu człowiekowi oswoić lęki, poznać nowe wzorce zachowań i nabrać pewności, że jest w stanie poradzić sobie z wyzwaniami. Bohater bajki jest dla dziecka przewodnikiem, który pomaga poruszać się po realnym świecie.