Zabawki sensoryczne – przedmioty, które można udostępnić dzieciom na każdym etapie ich rozwoju

Bezpieczeństwo malucha to dla każdego rodzica priorytet. Czujność opiekunów dziecka zmaga się zwłaszcza w trakcie zabawy. Wtedy bowiem czyha na dziecko najwięcej zagrożeń. Na szczęście zabawki sensoryczne należą do grona przedmiotów, które nie wyrządzą dziecku żadnej krzywdy.

Skąd wiadomo, że zabawki sensoryczne są całkowicie niegroźne dla najmłodszych?

Po pierwsze, a choćby stąd, iż gdyby tak nie było, nie dopuszczono by w ogóle do ich sprzedaży. Po drugie fakt ten potwierdzają wszelkie atesty zamieszczone na opakowaniu zabawek. Po trzecie bezpieczeństwo maluchom gwarantuje producent zabawek sensorycznych. Gdy któraś nie spełnia norm bhp, zostaje natychmiastowo wycofana z ogólnego obiegu.

Zresztą sami rodzice przed zakupem skrupulatnie sprawdzają, czy dana zabawka sensoryczna nadaje się dla ich pociech. Niewyczerpaną skarbnicą wiedzy na ten temat okazują się fora internetowe. To w zasadzie na nich znajduje się najwięcej przydatnych informacji i spostrzeżeń na temat zabawek sensorycznych.

Zabawki sensoryczne a granice wiekowe

W zasadzie każdemu maluszkowi można dobrać właściwą do jego wieku zabawkę. Nie ma odgórnie jakiejś ustalonej granicy wiekowej, która umożliwiałaby zakup powyższych przedmiotów. Zresztą sami producenci na metkach i opakowaniach zabawek zamieszczają adnotacje, w którym miesiącu życia dziecka najlepiej wprowadzić do zabaw dziecka daną zabawkę.

Większość zabawek sensorycznych ze sklepu MrBobas nadaje się do użytkowania w momencie, gdy dziecko skończy 6 miesięcy. Wcześniej dla milusińskich są przewidziane jedynie mocne i duże zabawki, których bobas nie zdoła włożyć do buzi. Albo, co gorsza połknąć.

Korzyści z posiadania zabawek sensorycznych?

Po pierwsze dzięki nim można rozwinąć kreatywne myślenie u dziecka. Za ich pośrednictwem nabędzie umiejętność twórczego rozwiązywania problemów. Wzmocni się też jego cierpliwość w dążeniu do wyznaczonego celu.

Po drugie zabawki te prowadzą do tego, że zaproponowana przez rodziców rozrywka naprawdę sprawia dziecku przyjemność. Poprzez obecność zabawek sensorycznych maluch prędzej czy później zda sobie sprawę, iż może używać i angażować wiele zmysłów naraz i przy tym w ogóle się nie męczyć.

Czy zabawki sensoryczne są także dla starszych dzieci?

Ależ oczywiście, że tak. Nawet przedszkolaki, które umieją już przecież mówić, chodzić i śpiewać- będą mogły wynieść cenne życiowe doświadczenie z zabawy sensorycznymi przedmiotami. W tym wieku model nauki przez zabawę jest jeszcze jak najbardziej aktualny i pożądany. Tyle że starsze dzieci wycisną z zabawek sensorycznych maksimum radości i uśmiechu, bo już wiedzą, co można konkretnie z nimi zrobić.