Edukacyjne puzzle dla małych i dużych

Puzzle edukacyjne niosą za sobą szereg korzyści, które są uzależnione od wieku dziecka. Tym najmłodszym pozwalają w dużej mierze opanować precyzję (połączenie dwóch puzzli wcale nie jest łatwe!), a starszym – ułatwiają przyswajanie szkolnej wiedzy.

Jak wybrać puzzle edukacyjne dla malucha?

Dla najmłodszych, kilkuletnich dzieci, warto wybrać prostsze modele puzzli. Jedne z nich zakładają naukę przedmiotów, kolorów, owoców, warzyw czy pojazdów, podczas gdy inne skupiają się na nauce łączenia elementów i dokonywania własnych wyborów.

W tym pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę, by puzzle posiadały drobne uchwyty (na przykład pinezki), ułatwiające wyciąganie ich z otworów: w ten sposób ułatwimy dziecku samodzielne ćwiczenie i sprawimy, że nie zniechęci się zbyt szybko. Drugi rodzaj puzzli zakłada na przykład ubieranie lalek: to raczej opcja dla dziewczynek, choć są również wersje chłopięce. Maluchy mają szansę same stworzyć stylizację dla przedstawionej na obrazku postaci.

Dla starszaka – nauka poprzez zabawę

Opanowanie materiału niezbędnego na przykład na klasówkę potrafi być problematyczne. Dlatego też coraz więcej producentów tworzy rozmaite, ciekawe opcje, które ułatwiają „wkuwanie” i czynią z niego zabawę.

W sprzedaży dostępne są na przykład puzzle w kształcie mapy świata – co jest świetną pomocą naukową przed sprawdzianem z geografii. Dla tych, którzy opanowują sztukę odczytywania godziny – również dostępne są ciekawe gry. Dzięki mnogości wyboru na rynku, istnieje możliwość zamienienia właściwie każdej nauki w zabawę.