Muzykoterapia w przedszkolu

Już od dawna wiadomo, że „wszystkich sztuk pięknych muzyka posiada największy wpływ na emocje”. Właśnie emocjami zajmuje się muzykoterapia. Już od najwcześniejszych lat, czyli od wieku przedszkolnego, muzyka pomaga dzieciom. Jakie zastosowanie muzyka ma we wczesnym rozwoju dzieci?

Wyrażanie emocji

W wieku przedszkolnym muzykę wykorzystuje się do pracy z dziećmi, by ujawnić i rozładować napięcia w grupie. Dzieci, które dopiero rozpoznają jak poruszać się w relacjach międzyludzkich nie zawsze umieją nawiązać kontakt w grupie, bądź wyrazić emocje, które pojawiają się w małym człowieku. Strach, złość, czy nieumiejętność prawidłowej komunikacji kumuluje się i nawarstwia problemy. Muzykoterapia z EduKsiegarnia pozwala zniwelować te uczucia i je uwolnić.

Odpoczynek

Słuchanie odpowiedniego zestawu utworów wpływa na odpoczynek i umiejętność relaksacji. Nauczenie się efektywnego odpoczywania jest jedną z najtrudniejszych umiejętności. Muzyka pomaga dzieciom się zrelaksować i odpoczywać.

Uwrażliwienie

Muzyka uwrażliwia na drugiego człowieka, przyrodę oraz inne dziedziny sztuki. Mały człowiek uczy się odczuwać. Uczy się empatii dla innych. Dostrzegania świata wokół siebie i wrażliwości na to, co wokół niego się dzieje.

Kondycja psychofizyczna

Muzykoterapia daje przedszkolakowi pozytywne nastawienie do świata. Pozwala uporządkować emocje, które kłębią się w głowie dziecka. Daje radość i dobra zabawę i to w przypadku tak małych dzieci ma ogromne znaczenie. Dzięki radości, która płynie z muzyki, dzieci są w stanie poradzić sobie z emocjami, które nie zawsze umieją zwerbalizować.